Borsa Akademisi ve Borsa Okuryazarlığı Etkinliği Açılış Konuşması

Sayın eğitmenler, saygıdeğer arkadaşlar etkinliğimize hoş geldiniz.

Popülariteden uzak kimi zaman akademik kimi zaman mesleki etkinliklerle öğrencilere faydalı olmayı kendilerine görev edinenlerden oluşan Maliye Kulübü; akademik okumalardan ekofilm gösterilerine, sektör analizlerinden meslek tanıtımlarına, uzmanlarla söyleşilerden şirket gezilerine ve ana etkinliği olan Ekonomide Paradigmatik Değişim Sempozyumundan yıllık çıkardığı Aktif Genç dergisine kadar “Farklı Düşünmek İçin” sloganıyla çıktığı yola “Borsa Akademisi ve Borsa Okuryazarlığı” adlı etkinlikle devam ediyor.

Uzun süredir düzenlemeyi planladığımız bu eğitim programının temelleri öncelere dayanmaktadır. Daha önce düzenlemiş olduğumuz “Uzmanlarla Söyleşiler:

Yatırım Yapıyorum” ve “İMKB Gezisi” adlı etkinliklerde borsaya-sermaye piyasalarına-  ilginin az olduğunu ancak bu ilginin az olmasının nedeninin konuyla ilgili bilginin olmamasına bağlı olduğunu gördük. Aynı zamanda yaptığımız saha araştırmaları ve birebir görüşmelerde böyle bir etkinliğe ihtiyaç olduğunu saptadık ve hemen işe koyulduk. Görüyoruz ki yaptığımız çalışmalarda yanılmamışız sizler günün erken saatinde buradasınız.

İlkini bu sene gerçekleştirdiğimiz bu eğitim programı önümüzdeki senelerde de gelişerek devam edeceğine inanıyoruz.

borsa_akademisi_acilis04Umut ediyor ve biliyoruz ki, ileride üst düzey yöneticiler sizler olacaksınız bizler olacağız, tasarruf sahibi kişiler yine bizler olacağız. Yapmış olduğumuz bu tasarrufları sermaye piyasasında-hisse senetleri piyasasında- değerlendirmemiz kendimiz için önem teşkil ettiği gibi ülkenin sermaye piyasasının sağlam temeller oluşturması açısından da önemlidir. İMKB’nin yabancı payının %67’lerde olması bu önemliliğini bir derece daha arttırıyor. Aynı zamanda iktisat vb. fakülte öğrencilerinin ekonomiyi iyi analiz etmeleri, gazetelerin ekonomi sayfalarında yer alan endeksleri gördüklerinde çevirip geçmemeleri ve ekonomi kanallarında konuşulanlara “Fransız” kalmamaları için ise ayrı bir önem teşkil etmektedir. Diğer taraftan yine bu sektörde bizler için istihdam alanlarının olduğu da aşikârdır. İnanıyoruz ki, bugünün sonunda kafanızda yer alan soru işaretlerinin bir kısmından arınmış ve borsa hakkında genel bilgiler almış olacaksınız.

En değerli sermayesinin gönülden çalışan, azimli, sorumluluk sahibi kişiler olduğu Maliye Kulübü’nün başarısı tesadüf değildir. Başarımızı televizyonlardaki ana haberlerde, gazetelerin ekonomi sayfalarında gördükçe gururlanıyor ve daha da iyisini yapabilmek için tekrar yola koyuluyoruz.

Öğrencilerin potansiyellerini keşfetme fırsatı bulduğu yerlerdir öğrenci kulüpleri. Maliye Kulübü bunu daha da ileriye taşıyarak “potansiyeli aşmayı” her geçen gün geliştirdiği projelerle “dinamik kalmayı” ve kabukları kırmayı hedeflemektedir. Bazen birbirimize kızdığımız ancak birbirimizi kırmadığımız durumlar olmaktadır. Kendi aramızda ufak çaplı anlaşmazlıklar yaşamaktayız. Bu durumların üstesinden gelmeyi, olgunlukla yaklaşmayı, problemler daha küçükken çözüme kavuşturmayı da biliriz. Böyle faydalı etkinlikler düzenlerken yoğun efor sarf ettiğimizden dolayı elbette yorulmaktayız. Bu tatlı yorgunluklardan etkinlik sonrasında “birlikte” bir yerlere gidip eğlenerek de tüm bu yorgunluklardan arınırız.

Günümüzde takım çalışması ve iletişim kabiliyeti önem taşımaktadır. Farklı projelerde farklı kişilerle(farklı görüşteki kişilerle) ortak amaç uğruna çalışmak takım çalışması özelliğini; öğrencilerle, hocalarla ve şirketlerle yapılan görüşmeler de iletişim becerisini ciddi anlamda geliştirmektedir.

Takım değil ama takım gibi giydiğimiz bu etkinlikte, başta etkinlikte büyük payı olan Abbas Yaman’a ve tüm takım arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Etkinliğin “Faydalı Olması Dileğiyle”…

borsa_akademisi_acilis01

NOT: 17 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Üniversitesi Maliye Kulübü olarak organize ettiğimiz “Borsa Akademisi ve Borsa Okuryazarlığı” etkinliğinde takım arkadaşlarımın beni açılış konuşmacısı olarak düşünmelerinden ve böyle güzel bir tecrübe yaşattıklarından dolayı onlara teşekkürü bir borç bilirim. Aynı zamanda, bizleri kırmayıp  etkinliğimize eğitmen olarak katılan saygıdeğer Borsa Koçu Arif Ünver’e çok teşekkür ederim.

[fblike]

Bir Cevap Yazın