Galatasaray, Fenerbahçe’nin Kazanmasını Neden İstemez?

Bugün günlerden 29 Ağustos 2012, Çarşamba. Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi için, Spartak Moskova’yla, Şükrü Saraçoğlu’nda tamam-devam diyeceği bir maça çıkacak. İlk maçta rakibine 2-1 yenilen Fenerbahçe’nin bu maçı yenmesi gerekiyor. Fenerbahçe bu maçı turu geçecek bir skorla(1-0, 3-1 gibi…) tamamlarsa Şampiyonlar Ligi’ne gitmekle kalmayacak, 8.6 Milyon Euro’yu da kasasına koyacak. Yayın gelirleriyle 25 Milyon Euro’yu garantileyecek olan sarı lacivertli takım, grupta oynayacağı maçlarda her galibiyet için 1 Milyon Euro ve her beraberlik için de 500 Bin Euro kazanacak.

Gelelim başlıktaki sorunun cevabına. Aslında başlık uzun olmasın diye yazmadım ama sorunun aslı “Galatasaray, Fenerbahçe’nin Bugünkü Maçını Kazanmasını Neden İstemez?” şeklinde olması gerekiyordu İşin ayrıntısını bilmeyenler; iki takımın ezeli rakip olduklarını ve birbirlerinin başarılarının çekemedikleri için, Galatasaray takımının ve taraftarının Fenerbahçe’nin bu maçı kazanmasını istemediklerini söyleyebilirler. Evet, bu cevap futbol tartışmalarının olduğu ortamlara giren biri olarak bana da bir nebze olsun doğru geliyor. Ama dedik ya ayrıntısını bilmeyenler diye. İşte o ayrıntı, bence daha önemli. O da, Fenerbahçe’nin yenilmesi durumunda ya da daha doğrusu turu atlayacak bir sonuç elde edemediğinde yukarıda bahsettiğimiz tutarların tamamının Galatasaray takımına aktarılmasıdır. Tüm hesaplamalarla birlikte, Fenerbahçe’nin turu geçememesi varsayımı altında UEFA’nın Türkiye için ayırdığı tutarın tamamı sarı kırmızılı takıma aktarılacak ve Galatasaray’ın geliri yaklaşık 20 Milyon Euro’yu bulacak.

 Fanatik olmasam da bir Fenerbahçeli taraftar olarak, Fenerbahçe’ye Spartak Moskova maçında başarılar diliyor ve turu geçecek bir skorla maçı tamamlamasını ümid ediyorum.

Kaynakça

http://www.samanyoluhaber.com/spor/

Faydalı Olması Dileğiyle…

[fblike]

 

Bir Cevap Yazın