Günün Muhasebesi

– Bugün HEDEFİN için ne kadar çalıştın?
– Verilen tüm GÖREVLERİ yerine getirdin mi?
– Bugün en çok NEYE,KİME değer verdin?
– Bugün NE, KİMİ kazandın, kaybettin?
– Borçlar ve alacaklar DENGEDE mi?
– Yarın için ne gibi TEDBİRLER aldın?

Elbette her birimiz muhasebeci değiliz. Bilanço ya da işletme defteri tutmayız. Herşeyi o an kayıtlamayız, sınıflamayız, özetlemeyiz, raporlamayız, analiz etmez, yorumlamayız. İşte bu nedenledir ki geçen günlerde neler yaptığımızı gelecek günlerde neler yapmamız gerektiğini göremeyiz.
İnsan 1 gününü, 1 ayını ya da 1 yılını nasıl geçirdiğini anlamak için zaman harcamaz ve bakmazsa gelişigüzel yaşar ve sonuçta yaşamının sonuna gelir. İşte kısa süreli bu hayatımızda belli dönemlerde insan kendini köşeye çekmeli ve yukarıda yazılan soruları sorarak o dönemin muhasebesini yapmalı. Çoğumuz gelişigüzel yaşadığımızdan dolayıdır ki, hayattan tam anlamıyla zevk alamayız. Yapılan bu muhasebeyle birlikte insan nerelere yatırım yaparsa daha verimli olacağını görür. Yaptığım saha araştırmaları sonucunda, insanlar tercih konusunda ciddi anlamda karar vermekte zorlanıyorlar. Nedeni kendilerini iyi tanımadığındandır. Şaşılacak olan şudur ki, insanlar çelişkili seçenekler arasında tercih yapmaya çalışmaktalar. Eğer insan kendisine en yakın olan kişiden haberdar olup onu iyi tanırsa, çok fazla zaman israfı yapmadan hayatına devam edebilir.
Sonuç olarak demem odur ki, günün sonunda kendinizi köşeye çekin ve geçen zamanı nasıl değerlendirdiğinizi gözden geçirin.

Faydalı Olması Dileğiyle…

 

[fblike]

Bir Cevap Yazın