İdeolojik Görüşler ve Hayata Uygulanışı 1

Uzun süredir insanların hayata bakışları, hayatı algılayışları nasıl diye saha araştırması yapıyorum, gözlemliyorum, insanlara sorular soruyorum bazen de hafiften nabız yokluyorum. Acaba inandıkları şeyler uğruna nelerden feragat ederler diye bazen de onları deniyorum. Her seferinde nedendir bilmem görüşleriyle davranışları arasındaki farklar gözüme çarpıyor.

Sabaha kadar ideolojik görüşlerini anlatacak kişilerle oturdum, tartıştım ancak sonuç pek fazla değişmedi. Ne onlar beni değiştirdi ne de ben onları. Gerçek şu ki benim değiştirmek gibi de bir amacım yok. Sadece görüşlerini destekleyen davranış sergilememeleri kabullenemeyeceğim bir şey. Anlamadığım, anlayamadığım nokta bu. Anlatıyorlar, kapitalist sistem insanları sömürüyor diyorlar. Bazıları vahşi, bazıları vampir diye nitelendiriyor kapitalizmi. Burdan kapitalizmi desteklediğim anlaşılmasın. Anlatmak istediğim bundan sonrası… Uzun zaman ayırıp konuştuğum bu insanlara aradan çok zaman geçmeden dışarıda herhangi bir yerde rastlıyorum. Yukarıdan aşağıya süzdüğümde sonuç çok şaşırtıcı… Gözlükler, ayakkabılar, montlar, saatler… O biçim kapitalizm kokuyor. Belki diyorum, görüşleri değişmiştir, ondan böyle davranıyorlardır. Ama yok, attığı naralar hep aynı, savurdukları cümleler hep aynı… Bu sadece bir örnek. İnsanların ideolojik görüşleriyle hayata uygulayışları arasında dağlar kadar fark var.

Umarım ideolojik görüşleri sağlam temellere dayandırarak hayata uygulayan kişilerin sayısı yukarıda yazdığım çelişkili insanların sayısından fazlalaşır. Böylelikle bilinçli bir toplum olmanın tadına varırız.

Faydalı Olması Dileğiyle…

[fblike]

İdeolojik Görüşler ve Hayata Uygulanışı 1” için 2 yorum

  1. selam merhaba. aykut verdiğin güzel örnek ama olaya tek taraflı bakmamak gerek. islam hoşgörü dinidir değil mi. işçinin hakkını sömürmek değildir değil mi. ama genelde iktidardaki partiler dini motifleri kullanırlar ve işçilerin haklarını sömürerek kitleri yandaşlara satarak insanları sömürürler. garip değil mi islam dinini savunanların bunları yapmaları.

  2. Merhaba Akay,
    Evet sen de doğru bir yere değindin. Aslında yazının da başlığından anlaşılacağı üzere bu birincisi yani devamı olacak. Devamında tam da senin dediğin noktaya değinmeyi planlıyordum ve gözlemlemeye halen de devam etmekteyim. Ancak benim düşündüğüm iktidardakilerin ortaya attıkları görüşle uyguladığı politikalar değil daha çok toplumun düşünceleri ve bu düşüncelerini hayata uygulayışları. Bu arada, senin dediğin de görüşle uygulanış arasındaki bir çelişki…
    Saygılar.

Bir Cevap Yazın