Orta Direk Yok Oluyor…

Bu yazımı klasörlerimi karıştırırken buldum. 21.03.2009 tarihinde Afyonkarahisar’da yazdığım bir yazı. Ben bunları kaleme alırken durumu somutlaştırmak için verdiğim örnekte uzunca bahsettiğim abonmanlık ücreti aylık 25 TL’ ydi. İstanbul’ a yerleştikten sonra(Eylül,2009) orda kalan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla abonmanlık ücreti 50 TL olmuş ve imza toplanarak anca 45 TL’ye indirilmiş.

Ülkemizde son zamanlara doğru ekonomik bir kutuplaşmanın olduğu görülüyor. Bir kutupta aşırı zenginler diğer bir kutupta ise aşırı fakirler. Orta gelirliler fakirleşmekte, zenginler ise aşırı zenginleşmektedirler. Buna ülkemizden birçok örnek verebiliriz. Bu günlerde kendine yetecek gelir ettiği dükkânını yeni açılan mağazalar, büyük dükkânlardan dolayı kapatan mükelleflere çok fazla rastlıyoruz. Ekmek teknesini kapatan kişiler geçimlerini sağlamak için mecburen mesleği olduğu sektörde işçi olarak çalışmak zorunda kalacaktır. Kasap olan marketin şarküteri reyonuna, manav olan manav reyonuna gibi. Ve önceden kazandığı paranın belki yarısını kazanacak. Böylece orta gelirli olan bu kişiler düşük gelirli kişiler arasında yer alacaktır. Diğer taraftan bu kişiler dükkânlarını kapattığı için buraya olan talep büyük dükkânlara kayacaktır. Sonunda bunlar da daha zenginleşecektir. Üzerinde durduğumuz konuyu toplu taşımacılıktan örnek vererek somutlaştırabiliriz. İlimizde ulaşım minibüslerle gerçekleşiyor ve bu sektörden birçok kişi ekmek yiyor. Yakınlarda faaliyete geçen bir firma minibüslerin önünü kesti. Minibüslerin aldıkları yolcu sayısı yarıya düştü. Buna katlanmayı kabul edenler işine devam etti, katlanamayanlar ise minibüslerini satmak zorunda kaldı. Satılan her minibüs bu firmanın işine yarıyor. Çünkü o minibüsün taşıyacağı yolcu bir şekilde gitmek istediği yere ulaşmak zorunda ve bunu da bu firma otobüs sayısını arttırarak karşılıyor. İşsiz kalan bu minibüsçü iş aramaya kalkışınca karşısına ilk iş olarak “ X firmasına tecrübeli şoförler aranıyor” oldu. Kısacası dünün iş sahibi bugün işçi oldu. Dün orta gelirliydi, bugün ise düşük gelirli.

Uzun lafın kısası, bu firma şu anda cüzi bir miktarla taşımayı yapıyor. Öğrenciler, siviller aylık aboneliklerden memnun. Ama ya uzun dönemde… Uzun dönemde belki de bütün minibüsler ortadan kalkacak ve yerini bu televizyonlu, güvenlik kameralı ve konforlu(!) otobüsler alacak. Taşımacılığın tamamını elinde bulunduran bu şirket hizmetini istediği fiyattan satacak yani; bugün bedava gibi gelen abonmanlıklar yarın kat kat olacak ve ulaşım da zorunlu olduğu için mecbur bu paralar ö-de-ne-cek.

Faydalı Olması Dileğiyle…

 

[fblike]

Bir Cevap Yazın