Vergi Yüzsüzleri

vergii_yuzsuzleri02

Genellikle sokağımızda bulunan Ahmet amcanın bakkalındaki –şimdi asması da zorunlu olmayan– vergi levhasını her dönem kontrol eder, ne kadar vergi tahakkuk “ettirdiğine” bakarız. Oradaki tutarların her nedense eksik hesaplandığını düşünür, günlük 100TL kazansa aylık 3.000TL yapar yıllık da 36.000TL diye hesaplamalar yaparız. Ama bilmeyiz ki, Ahmet amcanın vergi ödememesi, okyanustan bir damlanın yok olması anlamına geleceğini. Yanlış anlaşılmasın Bakkal Ahmet amca vergi ödemesin ya da denetlenmesin demiyorum…

Ahmet amcanın vergi borcu ya da cezası üzerinden az bir zaman geçtiğinde yakasına yapışan “maliyeciler” ne oluyor da TL’den sıfırlar atılmasına rağmen yan yana sıfırları dizdiğimizde okuyamayacağımız vergi ve cezaları ödemeyenlere karşı seslerini dahi çıkaramıyorlar.

Derken, 3 Eylül 2012 tarihinde, Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB)’nın internet sitesinde 1.000.000 TL’yi aşan vergi ve cezaları bulunan mükellef listesi açıklandı. Yani eski tabirle “1 trilyonu” aşan vergi ve cezası olanlar. Bir nevi o bahsettiğimiz “maliyeciler” az da olsa seslerini çıkardılar. Bence “etik” kurallar çerçevesinde vergi borçlarını ödemeyenler medya aracılığıyla kamuoyuna duyurulmalı. Mesela GİB, tirajı yüksek olan bir gazeteye ilan verebilir diyecektim ki, bu tirajı yüksek olan gazetenin de o listede olma ihtimali gözümün önüne geldi… Sanırım çok şey istiyorum.

GİB’nın internet sitesindeki bu haberde kamuoyuna duyurulur diyor. İnanın bana kamuoyu o kadar farklı yerlerde ki(facebook, twitter gibi…) kimse gib.gov.tr’ye gireyim de kimler vergilerini ödememiş bir kontrol edeyim demiyor. Gerçi böyle bir sistem yok da, hani birisi çıkıp da, duydun mu gib.gov.tr adresinde “vergi yüzsüzleri” açıklanmış gir de bir bak dese. Acaba kaç kişi bakar? GİB güzel bir adım atarak, facebook, youtube, google+ gibi sosyal paylaşım sitelerinde –şu anda hesaplar aktif olmasa da– yerini almış durumda.

GİB’nın sitesinde yer alan haberin içeriğinde iki liste yer alıyor. Birincisi, 293 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu(VUK) Genel Tebliği’nin 1/B bölümü ve 417 sıra numaralı VUK Genel Tebliği’ne göre 30.06.2012 tarihi itibariyle 1.000.000 TL’yi aşan miktarda borcu bulunan mükellefler, ikincisi ise 293 sıra no’lu (VUK) Genel Tebliği’nin 1/A bölümü ve 417 sıra numaralı VUK Genel Tebliği’ne göre 01.06.2011 ile 31.05.2012 tarihleri arasında kesinleşen ve toplam miktarları 1.000.000 TL’yi aşan miktarda borcu bulunan mükellefler. Listelere girdiğimizde bankadan belediyeye birçok büyük mükellef görebiliyoruz. Bu arada birden fazla aynı soyad görmemden dolayıdır sanırım “Uzan” soyadında birden fazla kişi de gözüme çarptı.

İlk listede Türkiye genelinde 808 borçlu mükellef bulunuyor. Şimdi bunun içine girip inceleyeceğim de yukarıda bahsettiğim Ahmet amcanın hesaplamasına dönecek durum. Çünkü ikinci tablo çok ama çok şaşırtıcı hem de ilk listedekileri masum gösterecek kadar. Gerçi ilk liste yaklaşık 1 yıl içerisinde kesinleşen vergi ve cezaları içeriyor. Listede 4 sütun var ve bu sütunlarda sırasıyla; kesinleşen vergi toplamı, kesinleşen ceza toplamı, gecikme faizi toplamı ve toplam tutar yer alıyor.

Sağ olsun GİB, verileri öyle bir formatta sunmuş ki, ne excele atabiliyor ne de kümülatif toplamları görebiliyoruz.  Toplam tutarı göstermeyi çok isterdim ancak inanın listeyi toparlamak epeyce bir zamanımı alacağı için bu isteğimi yerine getirmem pek mümkün görünmüyor.

İkinci listede de yine Türkiye genelinde tam “7.441” borçlu mükellef bulunuyor. 149 sayfada sunulan bu liste de başta da söylediğim gibi –sıfırlar atılmış haliyle– okumakta zorlanıyor insan. Listenin başını, 1.320.934.690TL(1Milyar320Milyon934Bin690) ile Marmaris’te suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması konusunda faaliyet gösteren T.C.Mariç- Belbir Marmaris Çev. Kor. Tesisi İşletmeleri Birliği çekiyor. Hilmi Başaran 713.324.398 TL’lik borcu ile listedeki ikinci sırayı alırken, üçüncü sırada da 543.042.047 TL’lik borçla İmarbank OffShore limited şirketi yer alıyor. Bunları 538.658.250’şer TL’lik borçla Mustafa Akar, Yeşim Öztürk ve Bahattin Uzan takip etti.

Yanlış anlaşılmasın girdiğinizde göreceğiniz bu şaşırtıcı tablo bahsedeceğim bir hususla da daha şaşırtıcı hale gelecek. Bu liste vergi kaçakçılığı falan değil. Listedeki bu borçlar, mükelleflerin vergilerini kaçır(a)madıkları, kaçırmak istemedikleri tutarlar, kayıtdışı da değil.

Kimisi gerçekten ödeyecek durumda değil, kimisi de bir af ya da borçlarının silinmesi umuduyla bekliyor sanırım. Çünkü gecikme faizi ve cezası, vergi tutarını çoktan geçmiş durumda olan borçlu mükellef sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Zaten üst sıralarda yer alan bazı şirketler de iflasını açıklamış şirketler. Bunlardan bir geri dönüş olması pek mümkün görünmüyor.

Temennim, vergi rekortmenlerinin ödediği vergi meblağlarının, bu tutarların yanında sönük kalmaktan, karşısına geçip dimdik duracağı zamanları görmesidir.

KAYNAKÇA

www.ensonhaber.com

www.gib.gov.tr

Faydalı Olması Dileğiyle…

 

[fblike]

One thought on “Vergi Yüzsüzleri

Bir Cevap Yazın